About / PhilosophyVisual story-telling or photography as a way of communication... 


Hi, I'm Daria and I'm a people photographer in Beijing. Here you can find some other pictures - architecture, fashion, attractions and stuff - but don't take it seriously. My only photographic love is people and their emotions.  I capture love in all capacities: couples and families and people falling in love with a city they're visiting.

3 Facts About Me:


1. I was born in Siberia, Russia, but soon moved to Baltic. My husband is Polish, we lived in Gdansk, Poland for a couple of years before we moved to China. That's my favorite way of traveling - not traveling, living in a new country :) 

2. I had three previous lives before I became a photographer. My first one was as a French teacher and translator in the I.Kant Baltic University. My second was as a clothes designer and seamstress. In my "third life" I was a fashion blogger, I still keep the blog, but changed so much. 

3. Photography has been my passion since forever but I never consider myself as a photographer. In China, for the first time in my life, I found myself in a situation when I don't understand people talking :) I still want to tell the world a story. I want to know people's stories. For now, my way of communication is photography. 

I would be happy to capture the best moments of your adventure in Beijing ;)
Vizualna gawęda, czyli fotografia jako sposób komunikacji...


Cześć! Mam na imię Daria i fotografuję ludzi w Pekinie. Na tej stronie znajdziesz wiele zdjęć architektury, mody, atrakcji turystycznych i innych rzczy, ale nie bierz tego na poważnie - moja jedyna miłość fotograficzna to ludzie i ich emocje :) Robię zdjęcia miłości w każdej odsłonie: zakochane pary, rodziny, ludzie, którzy zakochali się w nowym mieście.

3 Fakty o Mnie:


1. Urodziłam się na Syberii, ale póżniej przeniosłam się nad Bałtyk. Mój mąż jest Polakiem, kilka lat mieszkaliśmy w Gdańsku zanim wyjechaliśmy do Chin. To mój ulubiony sposób na podróż - nie podróżować, a zamieszkać w nowym kraju :)

2. Przed tym jak zostałam fotografem miałam trzy inne życia. Pierwsze jako nauczycielka języka francuskiego i tłumacz na uniwersytecie. Drugie jako projektant ubrań i krawcowa. Trzecie - to blogerka modowa w Polsce. Tak, to ten blog, który właśnie czytasz, ale ostatnio bardzo się zmienił.

3. Fotografia to moja pasja od zawsze, ale nigdy nia uważałam siebie za zawodowego fotografa. W Chinach po raz pierwszy w moim życiu znałazłam się w sytuacji, kiedy nie znam języka. Nadal chciałam jednak opowiadać historie. Chciałam poznać ludzi i ich opowieści. Teraz mój sposób na komunikację to fotografia. 

Masz pomysł na sesję w Pekinie? Daj znać :) 


No comments:

Post a Comment

Thank you for every comment you leave
Dziękuję za każdy komentarz