About / Blog Philosophy"Stylowe Podziemie" czyli Zakazany Poradnik Stylu był znany jeszcze w czasach starożytnej Grecji, a pomysł na jego stworzenie zawdzięczamy filozofom mody. 
Jednak gdy tylko “traktat o modzie i stylu” ujrzał światło dzienne, zebrał niejednoznaczne opinie.
Ostatecznie władze podjęły decyzję o zakazie jego dystrybucji, a zwolennicy nowej filozofii zeszli do podziemia. Od tej pory traktat był wielokrotnie przepisywany i tłumaczony na różne języki. Każde pokolenie dodawało do księgi coś od siebie, dopasowywało jej treści do współczesnych sobie zjawisk, lecz główne jego idee pozostawały bez zmian i dotarły do naszych dni w pierwotnej wersji - jak i na samym początku, traktat zawiera 13 rozdziałów. 

W średniowieczu posiadanie lub czytanie poradnika wiązało się z prześladowaniami, a sama księga traktowana była jako źródło zabobonów i demonicznej energii. W epoce renesansu - stosowanie się do jego pomysłów było brane jako zbytnie, chorobliwe przywiązanie do ubrań i wyuzdanie. W XX wieku poradnik pozostawał zakazanym przez to, iż burzy podstawy ekonomii, wzywając do zaprzestania wymiatania z półek wszystkich modnych nowości i wyrabiania w sobie bardziej racjonalnego podejścia do zakupów (w związku z tym jego posiadanie jest karane najbardziej surowo we Francji i we Włoszech).

Właśnie na początku XX wieku filozofia zakazanego poradnika stylu ostatecznie nabrała formę “samopoznania poprzez ciuchy”, która wpłynęła na pojawienie się całego pokolenia ludzi, którzy inaczej wyobrażali sobie swoje życie. 

Kupienie lub ściągnięcie poradnika jest praktycznie niemożliwe. Niekiedy tylko jego rękopisy pojawiają się na czarnych rynkach w krajach trzeciego świata, ale nawet tam towar ten jest uważany za niebezpieczny. Zdaniem przeciwników poradnika, stosowanie się do jego reguł wywraca światopogląd i powoduje deformację psychiki. Wpływ tekstu do tej pory nie był właściwie naukowo zbadany, jednak uczeni pozostają zgodni w kwestii jednego: zdobywszy swój styl, człowiek nie może wrócić do swojego wcześniejszego życia. Zmienia się nie tylko garderoba, ale i przyzwyczajenia, otoczenie, a nawet praca.


Zakazany poradnik stylu trafił do mnie w zagadkowych okolicznościach i zmienił całe moje życie. Rozumiem, że to bardzo niebezpieczne, ale czuję się zobowiązana, żeby podzielić się ze światem poradami, które pomogły mi odzyskać własny styl. 

Daria Arcimowicz
 Gdańsk
Kontakt: +48 537 900 911
atelier.arcimowicz@gmail.com 

No comments:

Post a Comment

Thank you for every comment you leave
Dziękuję za każdy komentarz